“Nebuďte posraní robiť veci inak” – rozhovor s Jánom Gorduličom

Mnohí si ho určite pamätáte (aj keď si to možno nechcete priznať) ako poštára Janka z Pošty pre teba. Rozhodne si ho ale menej z vás pamätá ako freelancera, kreatívca na voľnej nohe, ktorí sa nechal inšpirovať Timom Ferrisom. Keď som sa dozvedel, že sa tento človek presťahoval do Mexika a odtiaľ si plní svoje sny pracovať na diaľku, nedalo sa ináč – musel som ho osloviť s prosbou o rozhovor. Kecali sme o práci na diaľku, Mexiku, efektivite a plánoch do budúcnosti (nebojte sa, o Katke Brychtovej nepadlo ani slovko 🙂 )

Čomu sa momentálne venuješ? Resp. čo Ti zarába na chleba?

Fúúha, momentálne je to také všelijaké, lebo som očividne v takom transfer období. Práve mi zaplatili posledné faktúry za seriál Profesionáli, ktorý sme dotočili začiatkom mája, teraz máme letnú pauzu. Tak o 2-3 týždne začíname robiť znova.

Okrem toho som dokončil zopár tendrov pre rôzne PR agentúry, čakáme na výsledky a ak to vyjde, budem robiť na tých kampaniach, zatiaľ nemôžem o tom viac. Za to dostanem nejakých pár stoviek eur za vypracovanie podkladov.

Ďalej pre kamošov z bestshot.sk robím kreatívu, ale to je tiež len zopár eur mesačne. No a teraz sa rozhliadam po niečom tu v Playa del Carmen. Ako prvých som oslovil kamošov čo tu majú reštiku, tak im chystáme web, registrujem ich do vyhľadávačov, budem im možno spravovať Facebook. Je to zábava, lebo sa učím nové veci a zisťujem koľko to bude stáť času a potom im chcem dať nejakú ponuku na mesačný paušál. Najprv však musím dokázať, že im lepším promo zarobím aspoň 5x svoj honorár 🙂

svaral-blog-rozhovor-s-janom-gordulicom-o-mexiku-kamarati

Popíš nám zlomové okamihy, prečo si opustil tradičný svet zamestnania? Ako si zistil, že to nie je ono?

To bolo veľmi skoro a rýchlo. Už od šestnástich som prekladal z angličtiny, v sedemnástich som robil asitenta produkcie, neskôr prvé kreatívne veci (Listy pre Greenpeace aby ľudia prispeli atď..). Počas školy som sa dosť nudil, lebo sa tam toho moc nedialo, tak som v piatok ročníku na drzovku nastúpil do dennej práce v agentúre. No a tam som drel a robil všetko ako som najlepšie vedel a rástol a zarábal firme viac a pýtal si viac. No a keď som si po 6 mesiacoch šiel tretí krát pýtať viac peňazí, už som bol jednou nohou preč. Lebo som zistil, že pre známych, pomimo, prekladmi, kreatívou a pod dokážem zarobiť možno toľko isto ako keď sedím 8 hodín vo firme. A tak som sa slušne rozlúčil, zaučil náhradu a doteraz pre Neopublic robím niekoľko vecí do roka externe.

Priznám sa, vďaka istému nemenovanému periodiku som sa dozvedel, že žiješ momentálne v zahraničí, v Mexiku? Napíš nám o tom niečo viac. Prečo práve Mexiko?

Lebo sa tu učím po španielsky, je tu karibik, je tu pekne, je to krajina s bohatou kultúrou, je tu rýchly internet a bezpečne 🙂

svaral-blog-rozhovor-s-janom-gordulicom-o-mexiku-plaze

Paráda, Mexiko mám tiež rád. Krásna krajina, milí ľudia. Že?

Zlatinká.. .ak nie si biely a nerozumieš po španielsky, tak treba byť ostražitý. Každý taxikár, stánok na ulici, sprievodca či barman sa snaží nahodiť si dolár tu a tam. Ale spolubývajúci, a noví kamaráti sú super. A pamiatky tiež pekné, ja som spoko 🙂

svaral-blog-rozhovor-s-janom-gordulicom-o-mexiku-pyramidy

Aké je to pracovať na diaľku zo zahraničia? Predsa len teplo, príroda, krásne pláže, časový posun? Ja som si otestoval tento typ práce počas mojej dovolenky na Kostarike a podľa mňa to chce obrovskúúú dávku sebazaprenia a disciplíny.

Pomáha vidieť účet a míňajúce sa peniaze :-D. Plus je pre mňa dosť veľkou motiváciou ten pocit, že niekde na druhej strane sveta niekto čaká na tvoju prácu, pretože od nej závisí ešte jeho práca atď atď… som len koliesko v kolobehu.

Plus viem, že mi klienti robia láskavosť, že mi dovolili robiť na diaľku, tak sa im snažím dokázať, že urobili dobre. Veci odovzdávam dokonca pred deadlinami – odporúčal to aj tvoj obľúbený Tim Ferris – ak chceš robiť z domu, dokáž svojmu šéfovi, že si tam produktívnejší a on ti to dovolí. Horšie je to s projektami bez deadlinov (ako teraz tá reštika) a bez dohodnutých honorárov. Tam sa musíš rozhýbať sám. A úplne najťažšie je motivovať sa rozbehnúť vlastný biznis. Proste odložiť všetko ostatné, sadnúť si a začať si robiť eshop či iný online biznis.

svaral-blog-rozhovor-s-janom-gordulicom-o-mexiku-a-taaak

Na tvojej stránke som objavil tvoju prezentáciu z veľtrhu Profesia days o práci, podnikaní s príznačným názvom “Len mŕtva ryba pláva s prúdom.” Objavil som v nej slide s knihou 4-hodinový pracovný čas. To, ako veľmi táto kniha ovplyvnila môj život, tajomstvom nie je. Popíš nám ale ako ovplyvnila tvoj život?

Nemám tipy na podobné knihy, ale vďaka Ferrisovi som v Mexiku. Čítal som to v roku 2013, cca 3 mesiace (nevedel som sa dokopať do konca), nerobil som si tie domáce úlohy čo ti tam dáva, ani si nezaložil internetový biznis. Čo som ale urobil je, že:

  1. Klientov som ukecal, že budem robiť odtiaľto,
  2. Zariešil som lepšie odchod – mám tu SIM kartu, presmerovaný mobil cez internetový telefón, prenajatý svoj byt cez airbnb a tu bývam tiež v podnájme,
  3. Vymyslel som si, aké sú moje ciele tu – španielčina a buď kniha alebo online biznis. Na španielčinu chodím, ale kniha a online biznis sú na tom zle – viním z toho Karibik :-))). Ale zase začal som pravidelne cvičiť, schudol tu ďalších 6 kíl a vyzerám super!

Kde sa vidíš o 5 rokov? Toto personalistické klišé som si nemohol odpustiť 😀 Aké sú tvoje plány?

Chcem deti a vzťah. Chcem byť na seba menej debil, chcem byť šťastnejší. Priznám sa, že som sem utekal aj sám pred sebou – doma som veľa pil, potom makal a nemal čas na seba. Chcel by som byť vyrovnanejší človek. A mať nejaký biznis, ktorý bude zarábať aj keď spím. Tie ciele sú s každým rokom menej finančne vyjadriteľné.

Chcem byť spokojný, šťastný, usmiaty, tráviť čas s ľuďmi ktorí mi nevadia a nebyť stále v strese z niečoho. Sú to ale všetko skôr úlohy psychologicko–filozofického typu :-).

svaral-blog-rozhovor-s-janom-gordulicom-o-mexiku-bicykel

Na mojom blogu som sa nedávno venoval radám ako pracovať efektívne. Aké sú tvoje tipy a triky ako fleelancera – to get things done? 🙂

  • Zoznamy, to do listy a odškrtávanie. Plus si nechať chvíľku odškrtnuté veci na zozname a nevymazať ich, aby si videl koľko si už urobil 🙂
  • Neriešiť veci ako ostatní – Neskočiť hneď na prvé, očividné riešenie, skúsiť nájsť rýchlejšiu, ľahšiu, efektívnejšiu, menej očividnú cestu.
  • Prelínať svety – inšpirovať sa zo športu v práci, v športe z práce, z umenia v práci atď atď… Nachádzať paralely a používať naprieč oblasťami života.
  • Deliť sa o vedomosti s inými.
  • Na začiatku si dohodnúť deadline a cenu, pomáha to motivácii. Viem, že keď urobím toto, dostanem toto a za to budem môcť toto. Mne to celkom pomáha.

Hotové je niekedy dôležitejšie ako perfektné. Samozrejme, treba si všetko trikrát skontrolovať a byť profesionál a robiť veci čo najlepšie, ale niekedy sa treba vedieť vykašľať na niečo čo ti práve nejde dokončiť, sústrediť sa na to čo ti ide a napísať – „toto teraz neviem, ešte o tom pokecajme a pozrime sa na to spolu, alebo možno niečo napadne teba“. Nie je to hanba.

Daj niečo múdre na záver, nejaké odporučenie pre všetkých, ktorí chcú žiť život podľa svojich snov.

Nebuďte posraní robiť veci inak. Neflákajte sa. A vypočujte si ostatných, ale rozlišujte, či sú veci čo vám vravia naozaj dobrá rada, alebo len ich strach či nevedomosť robiť to inak. A nestraťte pokoru, aj keď vám ide karta 🙂 Amen, salam-a-lejkum a namaste.

——-

jan-gordulicJán Gordulič je freelance copywriter, scenárista a moderátor, ktorý sa 15 rokov pohybuje v oblasti reklamy, eventov a televízie. Bol súčasťou mnohých rozsiahlych televíznych programov (ako napríklad Pošta pre Teba), moderoval veľké firemné žúrky a spolupracoval na mediálnych kampaniach pre známe značky a agentúry. Momentálne žije v Mexiku, kde svojim klientom dokazuje, že môže byť rovnako efektívny aj keď pracuje tísíce kilometrov ďalej. Viac o Jánovi Gorduličovi nájdete na jeho webe jangordulic.com,