Dnes je úžasný deň, cítim vo vzduchu zmenu! 🙂 A prečo niečo nezmeniť aj na tomto blogu a nepridať sem nový článok? Ešte dávno som v článku o výrobe čokolády sľúbil, že sem pridám krátku dokumentáciu ako sa vyrábajú “pardón, dovážajú” banány. Možno to bude niekoho zaujímať. My sme si výlet na banánovú farmu počas pobytu na Kostarike ujsť nenechali!
Na úvod zopár faktov o produkcii banánov (Zdroj. http://www.kruhzivota.sk/bananove-suvislosti)
Banány sú najpredávanejším a najpopulárnejším ovocím na svete, ročný obrat pri ich predaji prekračuje 8 miliárd dolárov. Spolu s obilím, cukrom, káve a kakau patria k najdôležitejším artiklom medzinárodného obchodu s potravinami. Európska únia patrí k najväčším importérom banánov, na jej území je skonzumovaných skoro 40 % všetkých banánov v celosvetovom obchode. Priemerný Nemec skonzumuje ročne okolo 25 kilogramov tohoto ovocia, Švéd 16,5 kg, obyvateľ Severnej Ameriky asi 13 kilogramov, čo je dvakrát viac ako konzum jabĺk.
V Európe sa vypestuje menej ako 20 % z množstva banánov, ktoré sa tu skonzumuje. 60 % sa dováža z Latinskej Ameriky, zvyšok z Afriky a Karibiku, zväčša z bývalých európskych kolónií. Obchod s banánmi je v rukách niekoľkých nadnárodných spoločností. Najväčšou je americká Chiquita, ktorá obchoduje asi s tretinou všetkých banánov na svetovom trhu. Hneď za ňou je spoločnosť Dole, ktorá spolu s Chiquitou udávajú celosvetové ceny banánov. Treťou najväčšou spoločnosťou je nadnárodná firma Del Monte.
A presne jednu z množstva plantáží poslednej menovanej firmy sme navštívili aj my s Luckou 🙂
1. Prvá vec, ktorú si po príchode na plantáž všimnete, sú banány obalené v modrých vreciach. Sú vari pokazené? NIE! Aby sme toto sladučké žlté ovocie mali na stole čím skôr, je potrebné banániky udržať v prostredí s rovnakou vlhkosťou a teplotou. A presne na tento účel (aj spolu s nejakými ochrannými postrekmi, ktoré tento igelit obsahuje) slúžia modré vrecia.
2. Vždy ma zaujímalo ako vyzerá plod banánu. Áno, áno, veď ho máme v Tescu, ja viem! Ale z čoho táto zdravá sladkosť vlastne vyrastie? Je to takýto väčší červený kvet, ktorému na jednom konci začnú rásť malé výhonky, to je ten zväzok “blonďatých vlasov” medzi palcom a ukazovákom našej sprievodkyne.
3. Tie rastú, rastú, až sa z týchto drobných výrastkov vytvorí zväzok zelených banánikov. Keby ste si ich na fotke “nevšimli”, ukazujem na ne prstom :P. Na Kostarike sme sa naučili rozdeľovať 3 druhy banánov, klasické, aké máme doma, baby banány, to sú také maličké a mimoriadne sladké. A platany, ktoré nie sú určené na priamu konzumáciu, ale na ďalšiu tepelnú úpravu. Na Slovensku si dáme pred telkou chipsy, Kostaričania si dajú pražené banány (raz som dokonca dostal tieto banány namiesto hranoliek k burgeru v Paname) To, že sa jedná o zdravšiu a chutnejšiu variantu, môžem len a len potvrdiť.
4. Banány sami zo stromov do krabice nespadnú. A na to tu máme ľudské kapacity. Tento mladík ťahá veľké zväzky banánov zavesené na oceľovom drôte. Poviem vám, jeden takýto zväzok, resp. kmeň je pekelne ťažký. A preto sú dookola každej banánovej plantáže takéto posuvné mechanizmy. Počas zberu na ne len zavesia banániky a do cieľa sa už nejak dostanú.
5. Už som spomínal, ako sú tie kmene banánov ťažké? Nepamätám si presný počet banánov na jednom, ale na chrbte by som to niesť nechcel. Takto “vzorne” čakajú, kým neprídu na radu.
6. Postupne ich oddelíme a vhodíme do čistiacej tekutiny. BTW väčšina zamestnancov sú Nicovia, teda prisťahovalci z Nicaragui, logicky preto, že je to lacnejšia pracovná sila. Priemerný plat na banánovej plantáži je cca 600$ mesačne. Ale platení sú aj úkolovo a to konkrétne podľa skupiniek, ktoré majú smenu. Kto je rýchlejší, ten má tučnejšiu peňaženku…
7. Pohľad na celú “fabriku”. Všetci makajú ostošesť a navôkol vládne mimoriadne dobrá nálada. Veď čoby aj nie? Keď sa z reproduktorov ozýva salsa a ich obľúbené latino štýly.
To sa samozrejme najviac páčilo mojej polovičke Lucke, ktorá je žijúci dôkaz toho, že aj slovenským rodičom sa môže narodiť dieťa s latino krvou 🙂
8. Pekne ich poumývame. Mnohých asi zaujíma, čo je to za tekutinu. Asi vás sklamem, ale čistá voda to nie je. Je to zmes chlóru a ďalších čistiacich chemikálií (sprievodkyňa to prirovnala k Savu). Akokoľvek sa to zdá drastické, ak nechceme aby nám doma po kuchyni nezačala pobehovať nejaká tropická háveď, je dôležité poriadne očistiť banány od rôznych baktérií a drobných hmyzov. Tiež sú banány na jednom konci mimoriadne lepkavé a o túto vlastnosť počas tohto procesu prídu.
9. Nieee, mladík hore nepoužíva žiadnu aplikáciu na počítanie banánov. Pravdepodobne Facebookuje, ako väčšina obyvateľov tejto krajiny. Billboardy propagujúce mega rýchlu, mobilnú 4G sieť som videl na každom rohu. Ale teraz k veci, zamestnanci na fotke oddeľujú pokazené banány od zvyšku a hádžu ich na bežiaci pás. Na export sa dostanú len tie najdokonalejšie kúsky. Nikto nechce riskovať, že sa počas prevozu niektoré pokazia.
10. Nádherné sú, že? Nebojte sa, kým sa k nám dostanú, tak zožltnú ;-). Vyčistené banániky povyberáme a kladieme na ďalší pás, aby sme ich mohli…
11. …pekne zabaliť do igelitových sáčkov a následne do krabíc.
12. A hneď do kamiónov na prevoz. Čo ma prekvapilo je, aký je ten celý proces rýchly. Po odtrhnutí banánov z toho veľkého zväzku (nie som si úplne istý, či tam na tých zväzkoch stoja dlhšie, alebo ich musia spracovať v ten istý deň, ako ich odtrhnú zo stromu), prebehne len pár hodín a už sú na ceste kamiónom. Nikde sa zbytočne neuskladňuje. Proste rýchlo ich dostať do cieľovej destinácie aby sa nepokazili.
Na záver ešte jedna fotka, na ktorej môžete vidieť nálepky vyobrazujúce zamestnancov istej organickej farmy s banánmi. Super, že? 🙂 Škoda, že sme nemali možnosť ju navštíviť. Bolo by to zaujímavé porovnanie, klasický zber banánov vs. organický. Ale márne dúfate, tieto banány sú exportované len do Nemecka 🙁
Tak a čo vy? Ako tento článok zmenil váš pohľad na banány? Budete si teraz viac vážiť, že si môžeme aj na Slovensku pochutnávať na tomto úžasnom a výživnom produkte prírody, alebo si nabudúce v obchode radšej kúpite jablko, vypestované na Slovensku? 🙂