6 rád ako zorganizovať úžasnú dovolenku a ešte pri tom ušetriť

Každý deň mi v hlave víri kopec nápadov akými článkami prispieť na blog. Ale priority sú priority (momentálne Fitshaker.sk) a tak je moja publikačná činnosť obmedzená len raz za čas. Budem sa snažiť nejak to spravidelniť, minimálne 1x za týždeň.

Ešte na dovolenke v Kostarike som si zaumienil napísať článok o tom, ako si zorganizovať krásnu dovolenku a nešmátrať rukami na dne kapies. A keďže som tieto rady osobne zrealizoval a netajím sa tým, že som bol inšpirovaný knihou 4-hodinový pracovný čas od Ferrisa, vytvoril som malý check list pre všetkých, ktorých už nebaví dovolenkovať v tuctových rezortoch, ale radi si užijú luxusnú dovolenku za málo peňazí (počas pobytu som stretol viacero náhodných cudzincov, ktorí začali dovolenkovať podľa podobných rád. Nájdete ich na fotkách s popismi).

1. Vybavte si aspoň mesiac dovolenky

Nasledujúce rady sú aplikovateľné, len ak máte možnosť ísť aspoň na mesačnú dovolenku. Je dokázané, že človek potrebuje aspoň mesiac nepretržitej dovolenky, aby si kvalitne oddýchol, preto odporúčam minimálne takto dlhú dobu. Ak pracujete v zamestnaní, tak si miniete všetkých 21 pracovných dní, na ktoré máte zo zákona nárok. Ak ste podnikateľ, tak si musíte zabezpečiť, aby všetko doma klapalo aj bez vašej prítomnosti.

A poviem Vám, mesačná a 10-dňová dovolenka je OBROVSKÝ rozdiel. Keď idete na dlhšiu dobu, nemusíte sa nikam ponáhľať – snažiť sa vidieť všetky zaujímavé miesta a absolvovať dôležité výlety za pár dní. Máte zrazu čas aj spomaliť a konečne vypnúť…

Ak Vám to predsa len zamestnanecké, alebo podnikateľské povinnosti nedovolia,môžete pracovať počas vášho pobytu (a takto si ho predĺžiť na 2-3 mesiace, alebo viac). Internet je dnes skoro všade a laptop si prenesiete trebárs aj v príručnej batožine. Ideálne pre tých, ktorí majú možnosť práce z domu (vo väčšine firiem, kde sa kvôli práci nevyžaduje osobný kontakt s klientom, ako IBM, Dell, Lenovo atď). Predtým si treba sadnúť so šéfom a dať mu argumenty, prečo je pre vás zmena prostredia dôležitá a ako budete na novom mieste efektívnejší. Z vlastnej skúseností môžem povedať, že pracovať na dovolenke chce veľa-veľa pevnej vôle, ale dá sa to 😉

Zbožňujem to vzrúšo počas cestovania. 19.január New York - snehová kalamita a naše pochybnosti -odletíme, neodletíme?

Zbožňujem to vzrúšo počas cestovania. 19.január New York – snehová kalamita a naše pochybnosti -odletíme, neodletíme?

 

2. Letenku si hľadajte mesiace dopredu

Ak chcete letenky do vysnívanej destinácie za výhodné ceny, je dobré si na niekoľko večerov rezervovať krátky čas pre Pelikana (www.pelikan.sk), či ďalšie stránky zaoberajúce sa vyhľadávaním leteniek. Nikdy neviete, kedy sa tá správna ponuka objaví a budete musieť urýchlene jednať.

Ako sa to stalo aj mne, počas hľadania lacných leteniek na Kostariku. Už som poznal azda všetky vyhľadávacie reklamy (tie malé bannery, ktoré sa vám zobrazujú, kým sa hľadajú vaše lety) a každú možnú aj nemožnú kombináciu prestupov…keď to zrazu prišlo. Poznáte ten pocit, keď chodíte okolo jednej a tej istej veci celé roky, a zrazu sa tá vec brutálne zmení, (sused si prefarbí auto na ružovo), chvíľu neveriacky krútite hlavou, nechápete, mozog tiež nie je ochotný prijať túto informáciu – resp. zmenu…pretriete si oči, a potom OK, pokrútite hlavou a prijmete túto informáciu :-). Podobné to bolo, keď som aj ja na displeji zbadal sumu 440 Eur za let z Viedne do San Jose. Pozor, opakujem, z Viedne! (Pzn. Z Barcelony, alebo Madridu nájdete v pohode letenky aj za 360 – 380 Eur), a teraz čo? Rýchlo otvárate nové okno v prehliadači a idete si cenu rovnakým vyhľadávaním potvrdiť. Vieš, že musíš jednať ihneď. A takto sme si kúpili super lacné letenky na Kostariku na mesiac.

Na fotke s Emiliom zo Švajčiarska, v strede. Býval 3 mesiace vo vedľajšom apartmáne. A takto precestoval už kus sveta. Jeho najlepšia destinácia Dominikánska republika.

Na fotke s Emiliom zo Švajčiarska, v strede. Býval 3 mesiace vo vedľajšom apartmáne. A takto precestoval už kus sveta. Jeho najlepšia destinácia Dominikánska republika.

3. Zbavte sa finančnej záťaže, napríklad bytu

Nemyslím to úplne doslova. Ale keď idete na mesiac preč, prečo by ste mali platiť nájom alebo hypotéku za prázdny byt? Mne to nedáva žiadny zmysel. Aj preto sme hneď začali hľadať dobrú dušu, ktorá by si prenajala náš 1-izbák v Ružinove (v ktorom sme boli v podnájme). Stačilo zavesiť otázku na Facebook a hneď sa objavila nie jedna, ale až tri ponuky. Možno sa pýtaš…kto by už len hľadal prenájom na 30 dní??? A keďže som si túto otázku vopred položil aj ja, okorenil som status jemným pošťuchnutím “vhodné pre páriky, ktoré si chcú vyskúšať spoločné bývanie” a BINGO! Ozvala sa mi kamarátka, ktorá tvorí s priateľom sympatický párik a keďže obaja bývajú u rodičov, ihneď využili prvú príležitosť vyletieť z hniezda (keď aj na krátky okružný let) a bolo. Dohodli sme sa na obojstranne výhodnej sume, upratali byt (uff, to nám zabralo 18 hodín čistého času), odovzdali kľúče a odchádzali s dobrým pocitom, že nemusíme znášať takúto finančnú záťaž.

Nezabudnite si zrušiť mobilný Internet (u O2 to ide jedným klikom). A ak idete na dlhšiu dobu, ja osobne by som premýšľal aj nad prenájmom auta. Takto len stojí na mieste a zapadá prachom (a hrdzou :D), ale potom som sa na tento krok nejak neodvážil, mám až príliš rád svoje auto (asi dobrý point na prerozdelenie životných hodnôt, že? 🙂 ).

Lucka na fotke s Dee z Kanady. Okrem toho, že sa úplne náhodne stretli na jednom mieste 2 Zumba inštruktorky, zdieľala s nami aj rovnaké organizovanie dovolenky. Spolu so svojou 5-člennou rodinou si na 6 týždňov prenajali veľký dom na pláži. Super zážitok a tie ušetrené peniaze. Krása!

Lucka na fotke s Dee z Kanady. Okrem toho, že sa úplne náhodne stretli na jednom mieste 2 Zumba inštruktorky, zdieľala s nami aj rovnaké organizovanie dovolenky. Spolu so svojou 5-člennou rodinou si na 6 týždňov prenajali veľký dom na pláži. Super zážitok a tie ušetrené peniaze. Respect!

4. Vyhnite sa hotelom

Aj keď som osobne jeden z mála šťastlivcov, ktorí zrazu zistili, že majú rodinu v exotickej krajine, to pozvanie, že môžeme u nich naozaj zotrvať celý mesiac mesiac, neprišlo hneď. Tak som najprv riešil ubytko na vlastnú päsť. Ako na to?

Odporúčam stránku www.airbnb.com (česká verzia cs.airbnb.com) , kde si nájdete byt, alebo dom na prenájom podľa svojich predstáv vo vysnívanej destinácii. A nebojte sa, každé ubytovanie je preverené inými. Preto som si ako prvú vec kontroloval referencie, a následne ukladal tie najlepšie ubytká medzi obľúbené stránky.

Ďalšie tipy na hľadanie ubytka: Couchsurfing (www.couchsurfing.org) – bývate u iných ľudí po celom svete a na oplátku ponúkate váš byt, alebo dom ostatným príležitostným cestovateľom. No nečakajte žiadny luxus, aj preto spojenie s gaučom :-). Ideálne pre backpackerov. House sitting (www.housecareers.com, www.trustedhousesitters.com) – strážite dom počas neprítomnosti majiteľov, staráte sa o neho, kŕmite domáce zvieratká atď. WIN – WIN situácia, vy si užívate dovolenku v exotike a majiteľ pokojne spáva s istotou, že mu nikto jeho prázdninový domček nevykradne.  (Prvý dom, na ktorý som klikol, konkrétne v Portoriku, ponúkal ubytko len za preplatenie 40$ energií. Stačilo len udržiavať trávnik a čistotu v dome. A taktiež ste mohli využívať ich auto. WOW! )

Druhý voľný dom na house sitting, ktorý som si otvoril. Mexiko!

Druhý voľný dom na house sitting, ktorý som si náhodne otvoril. Mexiko!

5. Dobre si naštudujte krajinu, kam idete

Pri študovaní všetkých možných National Geo a Lonely Planet webov spolu s cestovateľskými blogmi sa už budete mysľou nachádzať na dovolenke. Preto táto činnosť patrila medzi moje obľúbené formy trávenia voľného času. Prezeranie fotiek pláží so západmi slnka, na ktorých sa o pár mesiacov vidíte vy, do hlavy vám stúpajú endorfíny…proste blažený pocit, ku ktorému vám stačí len Internet.

Je dobré si vopred zapísať všetky dôležité adresy, čísla (ubytovanie, záchranka, polícia, ambasáda) Niektoré exotické krajiny nie sú najbezpečnejšie. Netreba byť síce paranoidný, ale držte sa aspoň tých základných rád. Napríklad jedna z rád na Kostarike znela, nikdy si nenechávať veci na pláži bez dozoru. Počul som o viacerých prípadoch, kde čo i len minútové odbehnutie malo za následok odcudzenie všetkých cenností. Naopak na Kube vo Varadero som si mohol nechať na pláži bárs aj fotoaparát a nikto sa mi ho nedotkol. (možno som mal len šťastie :-)), a keď si napríklad jeden z plavčíkov obľúbil moje šľapky, ktoré som tam nechával po celý deň opustené, tak si ma počkal, opýtal sa či sú moje, a potom ich chcel vymeniť za cigary. Vedel, že nikdy v živote si podobné šľapky nebude mať za čo a hlavne ani kde kúpiť. Nevymenil som, poďakoval a odišiel (trošku to dnes ľutujem).

Tiež si preverte, ako je to v cieľovej krajine s pitnou vodou. Nie všade je potrebné kupovať si predražené fľaše v potravinách. A zbytočne sa budete po príchode pýtať domácich, oni sú na ich vodu zvyknutí. My nie.

Náhodné stretnutie. Ujo Peter zo Slovenska žijúci vo Švédsku. Každý rok vycestuje ako lastovička stráviť Zimu v teplých krajinách, kde zotrvá 6 mesiacov. Jeden mesiac ho vyjde na 1000 Eur a to si tam vôbec nežije zle.

Náhodné stretnutie. Peter (priezvisko neviem) zo Slovenska žijúci vo Švédsku (na fotke v strede) Každý rok vycestuje ako lastovička stráviť Zimu v teplých krajinách, kde zotrvá pol roka. Jeden mesiac v exotickej krajine ho spolu s letenkami vyjde na 1000 Eur a to si tam vôbec nežije zle. Na fotke preberáme jeho ďalšiu destináciu, o 2 dni šiel na Kubu, ale ešte nemal letenku ani ubytko. Easy life! 🙂

6. Zabezpečte si dôležité dokumenty

Aspoň 3x si skopírujte pas a uložte na viacero miest v batožine. Taktiež si ho naskenujte a uložte na USB, ktoré si taktiež schováte. V mnohých krajinách sa stratou pasu končí aj vaša bezstarostná dovolenka. Sesternici ukradli na Kostarike pas a vybavovanie na príslušných (nie moc pohotových) úradoch jej zabralo rok. Neviem, ako je to v prípade, keď idete len na dovolenku, ale starosti naviac predsa nechcete, nie?

Rovnaký postup opakujte pri letenkách a vízach. Ak neviete toto základné pravidlo, tak ho pripomeniem. V žiadnom prípade so sebou nenoste originál pasu. Ten patrí do trezora. Vždy noste len kópiu.

Nenoste pri sebe veľký obnos peňazí. Radšej si preverte, kde sú najbližšie bankomaty a podľa toho sa zabezpečte. A koľko peňazí si nosiť? Hmm, toto Vám poradiť neviem. Ale jeden z najlepších príbehov, ktoré sme na Kostarike zažili, bol o Valentínskom večery, kde som nemal úplne dosť peňazí na všetky výdavky 😀 Ale bola to vážne sranda.

 

Na záver len toľko! Mnohí ľudia nadávajú na dnešnú dobu, aké ja zlá. Ja si myslím pravý opak! Žijeme v tej najlepšej dobe, ktorá nám vďaka Internetu umožňuje žiť život aký chceme. Stačí preto len pohnúť prstom…alebo myšou 🙂 Krásny týždeň priatelia